نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک ها از حساس ترین و پراهمیت ترین مراحل برای استفاده از این دستگاه‌ها محسوب میشود. رعایت اصول نصب سپتیک تانک به حدی مهم است که اگر به درستی انجام نشود، با انواع مشکلاتی همچون: نشت فاضلاب، استهلاک قطعات، کاهش عمر دستگاه، آلودگی محیط زیست، عدم تصفیه درست فاضلاب و … مواجه خواهید شد. به بیان دیگر با اشتباه در نصب سپتیک تانک، میتوانید به بوجود آمدن یک فاجعه کمک کنید!!

بنابراین مشخص است که نصب سپتیک تانک (septic installation) موضوعی کاملاَ تخصصی است و بسته به:

 • نوع ساختار گندانبار
 • شرایط محیطی و اقلیمی
 • نیاز پروژه
 • جنس مخزن سپتیک

و …، نوع نصب گندانبار نیز میتواند متفاوت باشد. البته در این مسیر دو راه پیش رویتان خواهد بود. یا اینکه پروسه‌ی نصب سپتیک تانک را به کارشناسان فنی مجرب و زبده بسپارید که عقلانی ترین و صحیحترین راه است و میتواند خیالتان را نیز راحت کند. و یا اینکه خودتان اقدام به نصب گندانبار کنید که در این صورت، بایستی به دقت به استانداردهای بین المللی و داخلی و توصیه های ما توجه داشته باشید.

انواع نصب سپتیک تانک

شیوه های نصب سپتیک تانک را عمدتاَ در ۳ دسته کلی تقسیم بندی می کنند:

 1. نصب دفنی سپتیک تانک
 2. روش سطحی گندانبار (نصب زمینی)
 3. نصب هوایی سپتیک تانک

هر کدام از این شیوه ها دارای ویژگیها، معایب و مزایای خاص خود می باشد. در حقیقت ابتدا باید شرایط پروژه و شرایط محیط نصب آنالیز شود و سپس «منطقی ترین و اقتصادی‌ترین نوع نصب»، انتخاب گردد. در ادامه به بررسی انواع روش نصب سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

نصب دفنی سپتیک تانک

نصب دفنی سپتیک تانک

به زبان ساده، هرگاه دستگاه سپتک تانک در زیر زمین دفن شود و روی آن خاک و مصالح پوشش دهنده قرار بگیرد، روش نصب دفنی انجام گرفته است. مراحل نصب سپتیک تانک به روش دفنی عبارتست از:

 1. کندن زمین: برای نصب دفنی سپتیک تانک، ابتدا باید ابعاد دستگاه را اندازه بگیرید. حالا چاله‌ای را با عرض و طول به ترتیب «۵۰ سانتی‌متر بیشتر از هر دو طرف عرض دستگاه»، و «۱ متر بیشتر از طول دستگاه» حفر کنید.
 2. استحکام دیواره: اگر دیواره‌ی چاله مشکل خاکریزی داشته باشد، بهتر است ابعاد چاله را مقداری بیشتر در نظر بگیرید.
 3. عمق گودال: چاله حفر شده بایستی عمقی حداقل برابر با «ارتفاع لوله ورودی+ارتفاع دستگاه سپتیک تانک» باشد.
 4. کفسازی: اگر خاک سطح زیرین سپتیک تانک سست باشد و قابلیت تحمل فشارهای دستگاه را نداشته باشد، یک لایه بتن مگر (عیار ۱۵۰) در کف سطح اجرا کنید.
 5. ترازسازی: کف تمامی محلهای نصب سپتیک تانک دفنی و سطحی، بایستی کاملاَ صاف و تراز باشد.
 6. نصب سپتیک تانک: ماشینهای سنگین دارای قلابهای فولادی مخصوصی هستند. با استفاده از این قلابها، بایستی سپتیک تانک را به آرامی در جای خود قرار داد.
 7. اجرای اتصالات: حالا میتوان سریعاَ کار وصل نمودن اتصالات دستگاه را انجام داد.
 8. الک خاک: هیچگونه سنگدانه‌ای با بزرگی بیش از ۱ اینچ نباید در کنار دستگاه باشد تا صدمه‌ای به مخزن سپتیک وارد نشود. پس خاکهای حفاری را به خوبی الک کنید.
 9. خاکریزی اطراف مخزن: خاکهای الک شده را در اطراف مخزن بریزید.
 10. شیوه خاکریزی سپتیک تانک: فضای خالی بین دیواره‌ی چاله تا مخزن دستگاه بایستی با خاکریزی پر شود. به هیچ عنوان نباید خاک را مستقیم روی گندانبار بریزید.

مزایای نصب سپتیک تانک دفنی

از جمله مزایای شیوه نصب دفنی گندانبار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم اشغال هیچگونه فضایی در محیط (به علت نصب دفنی)
 • قابلیت تنظیم عمق قرارگیری (به منظور عملکرد بهتر برای دفع و انتقال فاضلاب)
 • شیوه پخش خاک در مراحل نصب دفنی سپتیک تانک، میتواند به هر دو صورت «مکانیکی» و «دستی» انجام شود.
 • در صورت خاکریزی مناسب و الک دقیق خاک، هیچگونه فشار و صدمه‌ای به دستگاه در روش نصب دفنی سپتیک تانک وارد نمیشود.

البته همه‌ی این مزایا، زمانی اتفاق می افتد که انتخاب مدل سپتیک تانک به درستی صورت گرفته باشد. درواقع ابتدا گندانبار را آنالیز کنید تا ببینید قدرت تحمل فشارهای خاک و بارهای جانبی را دارد یا خیر!!. زیرا اگر در روش نصب دفنی از سپتیک تانک ضعیفی استفاده کنید، فرم دستگاه به مرور تغییر کرده و اتصالات آن نیز قطعاَ خواهد شکست!

نصب هوایی سپتیک تانک

نصب هوایی سپتیک تانک

دقت داشته باشید که دو عامل مهم را در نصب سپتیک تانک هوایی باید در نظر داشت:

 1. اول آنکه فونداسیون و پی ریزی را بایستی مناسب و منطبق با محاسبات دقیق و اصولی اجرا کنید.
 2. و دوم اینکه، تمامی اصول کلی انواع نصب سپتیک تانک را برای حالت هوایی نیز رعایت کنید.

اجرای صحیح فونداسیون در حالت نصب هوایی موجب میشود که گندانبار مملو از فاضلاب، به خوبی بتواند تمامی بارهای مکانیکی وارده را تحمل کند. همچنین پیشنهاد میشود برای جلوگیری از آسیبهای ناشی از اشعه های خورشید، از سایبان مناسبی استفاده نمایید. البته استفاده از بادبندهای سبک نیز برای جلوگیری از فشارهای باد، توصیه میشود.

نصب سطحی سپتیک تانک (نصب زمینی)

نصب زمینی سپتیک تانک

نصب زمینی سپتیک تانک دارای الزامات خاص خود می باشد. از جمله اینکه بایستی کف محل قرارگیری دستگاه کاملاَ تراز باشد. یا اینکه مراحل جابجایی و قراردهی دستگاه، پی ریزی و یا خاکریزی دور آن (در صورت نیاز)، به آرامی و با پرهیز از هرگونه عجله انجام شود.

 • اگر برای نصب سپتیک تانک، قصد استفاده از قلابهای ماشین آلات سنگین  را داشته باشید، جنس این قلابها بایستی به گونه ای باشد که هیچ صدمه ای را به مخزن وارد نیاورد.
 • البته چنانچه از شرایط تعادل گندانبار مطمئن نبودید، میتوانید با استفاده از تسمه ها و تجهیزات نگهدارنده، سپتیک تانک را محکم در جای خود نگه دارید.

در واقع استفاده از روش نصب سطحی سپتیک تانک زمانی پیشنهاد میشود که:

 1. اولاَ فضای کافی برای نصب سپتیک تانک روی زمین داشته باشید. در غیر اینصورت از روش دفنی استفاده کنید که هیچگونه فضایی را در محیط اشغال نمی کند.
 2. ثانیاَ هیچگونه مخاطرات و احتمال ضربات شدید در اطراف محل قرارگیری مخزن وجود نداشته باشد.

 

محصولات مرتبطی که پیشنهاد میشود از آنها بازدید نمایید:

ایمهاف تانک

پکیج تزریق مواد شیمیایی

لوله کاروگیت

نصب سپتیک تانک بر اساس نوع کاربری

«نوع نصب»، «نوع کاربری» و «جنس مخزن»، سه عامل اصلی برای انتخاب نوع نصب سپتیک تانک به شمار می‌رود. در واقع برای انواع کاربریهایی چون: مسکونی، رفاهی، درمانی، اداری و…، این سه عامل در نحوه نصب گندانبار تعیین کننده می باشد. در ادامه به بررسی نصب سپتیک تانک در هریک از این کاربریها می‌پردازیم.

نصب سپتیک تانک بیمارستانی

hospital septic tank

نصب سپتیک تانک بیمارستان با چالش های خاص و بسیار حساسی همراه است. از جمله اینکه:

 1. نصب سپتیک تانک بیمارستان به دلیل وجود آلوده ترین و ویروسی ترین نوع فاضلاب، بسیار حساس است. بنابراین مراحل نصب بایستی با حداکثر دقت انجام شود.
 2. اصول و مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانی، به مانند دیگر نوع های فاضلاب است.
 3. نصب سپتیک تانک بیمارستان، باید حتماَ در مسیر جریان فاضلاب خروجی انجام شود.
 4. گندانبار بیمارستانی، مراحل پیش تصفیه فاضلاب را با کمک دترجنت ها انجام میدهد. دترجنتها در مدلهای حلال، اسیدی و قلیایی تولید شده و برای از بین بردن آلودگی و چربیها به آب اضافه میشوند.
 5. استفاده از دستگاه های جانبی مانند «آشغالگیر»، در کنار نصب سپتیک تانک بیمارستانی میتواند بسیار ثمربخش باشد. بایستی بدانید که فاضلاب بیمارستانی مملو از انواع جامدات (پنبه، پانسمان، سرنگ، پلاستیک های بسته بندی لوازم پزشکی، کیسه‌های دارو و …) است.
 6. همچنین تمامی فرآیندهای: تهیه غذا، تخلیه پسماند غذا، دورریز برخی از داروهای خاص و …، میتوانند موجب افزایش چربی فاضلاب بیمارستانها شوند. در نتیجه استفاده از دستگاه چربی گیر نیز میتواند شدیداَ موثر باشد.
 7. چه آشغالگیرها و چه دستگاه‌های چربی گیر، بهتر است از نوع استیل استنلس و فایبرگلاس باشند تا مقاومت مناسبی را از خود در کنار فاضلاب بیمارستانی نشان دهند.

نصب سپتیک تانک مرغداری و دامداری

نصب سپتیک تانک مرغداری و دامداری‌ها نیز به مانند دیگر مدلها انجام میگیرد. با این تفاوت که بهتر است از سپتیک تانک جنس پلی اتیلنی بهره بگیرید. زیرا فضولات دامها و طیور، سرشار از مواد اسیدی است و پلی اتیلن در مقابل این مواد بسیار مقاوم است. همچنین حتماَ به ظرفیت دستگاه توجه کنید و بسته به میزان وجود دام و طیور، به خرید و نصب سپتیک تانک اقدام کنید.

توصیه میکنیم پیش از خرید، با کارشناسان ایران سپتیک تماس گرفته و شرایط پروژه و میزان دام و طیور خود را شرح دهید. با توجه به درصد بالای اسیدی بودن فاضلاب مرغداری ها، بهتر است همیشه در تصفیه فاضلاب این مکانها از روشهای پالایش حداکثری و مدرن استفاده شود تا آلودگی کمتر شود. سپس هم حتماَ فاضلاب پیش تصفیه شده دامداری ها به درون چاه های جذبی ریخته شود.

نصب سپتیک تانک صنعتی

septic tank installation

از یک سو معمولاَ فضاهای صنعتی به دلیل وجود نیروی کار زیاد و ماشین آلات بزرگ، فضای خالی زیادی در اختیار ندارند. و از سوی دیگر، نیاز به نصب سپتیک تانک‌ صنعتی با ظرفیت بالا (حجم بزرگ) برای فرآیندهای تولیدی احساس میشود. بنابراین روش نصب دفنی سپتیک تانک میتواند بهترین گزینه برای مصارف صنعتی باشد؛ زیرا هیچگونه فضایی را اشغال نمی کند. گرچه که یادتان باشد به دلیل تولید بالای فاضلابهای صنعتی، همواره باید چاه جذبی را در زمان مناسب تخلیه کنید.

همچنین بسته به نوع کاربری صنعتی، جنس مخزن سپتیک تانک انتخاب میشود. در واقع باید گفت که:

بهتر است برای تصفیه فاضلاب صنایع فولاد، لوله سازی، ذوب آهن، قالب گیری، پالایشگاه‌ها و … که سرشار از مواد اسیدی و شیمیایی است، نصب سپتیک تانک پلی اتیلن صورت بگیرد. زیرا پلی اتیلن به شدت در مقابل سیالات اسیدی و قلیایی مقاوم است. همچنین برای پالایش فاضلاب صنایعی که دارای چربی زیادی هستند، بهتر است از سپتیک تانک صنعتی فایبرگلاس (GRP SEPTIC TANK) استفاده شود.

نصب سپتیک تانک واحد تجاری

در هر شهری، تعداد بسیار زیادی واحد تجاری وجود دارد. در بسیاری از شهرها، حتی تعداد واحدهای تجاری از فضاهای مسکونی نیز بیشتر است. از همین رو برای تصفیه فاضلاب واحدهای تجاری بایستی فکری اساسی نمود. از همین رو:

 • عمدتاَ واحدهای تجاری که در یک آپارتمان قرار دارند، از نصب سپتیک تانک به روش دفنی بهره می‌برند.
 • نصب سپتیک تانک واحد تجاری نیز با اصول کلی قراردهی گندانبارها انجام میشود. (کف تراز، خاکریزی مناسب، عدم وجود سنگهای زیر در اطراف قرار گیری گندانبار و …)
 • در فضاهایی که چندین واحد تجاری مجزا در کنار هم قرار دارند، میتوان از یک مخزن سپتیک استفاده نمود. با این کار در فضا و هزینه ها صرفه جویی می شود.
 • غالباَ برای تصفیه فاضلاب پاساژها و مجتمع‌های تجاری از گنانبار کامپوزیتی استفاده می شود.

نصب سپتیک تانک کمپ‌ها

camp septic tank

نصب سپتیک تانک کمپ ها به صورت «دفنی» و «سطحی یا زمینی» رواج دارد. در واقع بسته به انتخاب کارفرما، یکی از شیوه های نصب سپتیک تانک برای پروژه انجام می گیرد. عمدتاَ کمپ ها برای اسکان کارگران و مهندسین در پروژه های بزرگ ایجاد میشود. بنابراین دیر یا زود آن پروژه به اتمام خواهد رسید و نیاز به انتقال سپتیک تانک ها به پروژه ای دیگر احساس می شود. بنابراین میتوان از گندانبارهای پلی اتیلن و فایبرگلاسی استفاده نمود تا بعداَ قابلیت حمل و جابجایی داشته باشند.

البته چنانچه صحبت از کمپ های آموزشی، اسکان پناهجویان و … باشد، میتوان از گندانبارهای بتنی استفاده کرد؛ چرا که احتمالاَ تا ده ها سال این کمپها پابرجا هستند. اما به طور کلی استفاده از سپتیک تانک بتنی امروزه منسوخ شده است و فقط در برخی از کشورهای همسایه (افغانستان، پاکستان و …) به دلیل ارزانی مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب گندانبار مجتمع های سرراهی

septic tank fitting & installation

مدل نصب سپتیک تانک در این کاربری ها هم مشابه فضاهای کمپ است. هم برای مجتمع های سرراهی و هم برای مخازن کمپ ها، بایستی چاه جذبی جداگانه ای حفر شود تا فاضلاب پیش تصفیه شده، به راحتی انتقال یابد. چنانچه مجتمع های سرراهی دارای خدمات گسترده و همیشگی باشند، ممکن است از سپتیک تانک بتنی در آنها استفاده شود.

نصب سپتیک تانک اداری

نصب سپتیک تانک اداری عمدتاَ به صورت سطحی یا زمینی انجام میشود. عمدتاَ گندانبارهای اداری را به دو دلیل «کمبود فضا در واحدهای اداری» و «هزینه های زیاد کند و کاری زمین» به صورت سطحی نصب می‌کنند. البته اگر در ساختمان های اداری، فضاهایی همچون: زیرزمین، انباری و طبقات منفی پرت وجود داشته باشد، این فضاها میتوانند گزینه های مناسبی برای نصب سپتیک تانک اداری به شمار بیایند.

برای واحدهای اداری کوچک که نیازی به خرید پکیج تصفیه فاضلاب ندارند، استفاده از سپتیک تانک ارزان بهترین گزینه است. بد نیست بدانید که عمدتاَ در واحدهای اداری از سپتیک تانک فایبرگلاس (grp) بهره گرفته می‌شود.

نصب سپتیک تانک خانگی

سپتیک تانک خانگی

نصب سپتیک تانک خانگی هم به شیوه «زمینی» و هم «دفنی» اجرا میشود. البته عمدتاَ به دلیل کمبود فضاهای فیزیکی در بناهای جدید، نصب سپتیک تانک خانگی به روش دفنی انجام می گیرد. گندانبار خانگی درواقع به عنوان یک «واحد پیش تصفیه» برای انواع فاضلاب های خانگی (سرویس بهداشتی، استخر، حمام، آشپزخانه، شیرهای آب حیات و …) به کار می رود.

عمدتاَ گندانبارهای خانگی در فضاهایی همچون: حیاط اصلی، حیاط خلوت و یا زیرزمین ها نصب میشوند. چه به صورت زمینی و چه به شکل دفنی، کف سطح زیرین مخزن سپتیک فاضلابی باید کاملاَ تراز و صاف باشد. در صورت نصب سطحی این گندانبار خانگی، حتی الامکان سعی کنید این مخازن را در جایی قرار دهید که مورد آسیب و ضربه های احتمالی نباشد.

نصب سپتیک تانک رستوران و هتل

۹۹% از فاضلاب های تولیدی فضاهای خدماتی – رفاهی (هتل ها، رستورانها، فست فود، فود کورت ها، مراکز اقامتی و …)، دارای حجم بسیار زیادی «چربی» می باشد. با توجه به میزان فاضلاب تولیدی زیاد هتل های فوق لوکس و بزرگ، بهتر است یک چاه جذبی مجزا برای هتل حفر شود. عمدتاَ نصب سپتیک تانک رستورانها و هتلها به شیوه «دفنی» صورت میگیرد. بخصوص در رستورانها که همواره فضا محدود است.

با توجه به درصد بالای چربی در فاضلابهای رستورانی و هتلها، بهتر است از سپتیک تانک فایبرگلاس (GRP SEPTIC TANK) برای این فضاها استفاده شود.

اصول نصب سپتیک تانک

به لحاظ نوع جنس مخزن (پلی اتیلن، فایبرگلاس و…)، اصول نصب سپتیک تانک ها نسبتاَ مشابه است. در واقع تفاوت ها آنجایی آشکار میشود که نوع نصب (دفنی، هوایی و یا زمینی) متفاوت باشد. بنابراین میتوان گفت که اصول نصب گندانبارهای پلی اتین، کامپوزیت، فایبرگلاس و … نسبتاَ شبیه به یکدیگر است. در ادامه به بررسی نصب سپتیک تانک پلی اتیلن به عنوان نمونه مطالعاتی خواهیم پرداخت.

اصول نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

نصب سپتیک تانک پلی اتیلنی دارای ۴ مرحله اصلی می باشد:

 1. کفسازی گودال گندانبار
 2. نصب سپتیک تانک در گودال
 3. نصب اتصالات سپتیک تانک
 4. خاکریزی سپتیک تانک

اما حال این سوال به وجود می آید که هریک از ۴ مرحله‌ی نصب گندانبارهای پلی اتیلنی، تابع چه شرایط و قواعدی است؟

۱٫    کفسازی گودال گندانبار (SEPTIC TANK)

 

اصول نصب سپتیک تانک

کفسازی سطح زیرین چاله، اولین و مهمترین گام برای نصب سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد.

در همین رابطه دقت داشته باشید که:

 • کف تراز: کف محل قرارگیری مخزن سپتیک، بایستی کاملاَ صاف و تراز باشد تا از هرگونه ناصاف بودن دستگاه و نشت فاضلاب به محیط بیرون جلوگیری شود.
 • متراکم سازی خاک: ممکن است خاک کف گودال توانایی تحمل فشارهای مخزن گندانبار را نداشته باشد. در این صورت یا خاک را تا ۹۵% متراکم کنید تا کاملاَ مستحکم شود. و یا از بتن با عیار مناسب برای کفسازی استفاده کنید.
 • بتن ریزی: اگر بتن ریزی را برای کفسازی محل نصب گندانبارها انتخاب کردید، بایستی این کار را تا ۱۰ الی ۱۵ CM دهید تا سطح دقیقاَ صافی ایجاد شود.
 • پاکسازی کف: حتماَ باید کف چاله برای نصب سپتیک تانک پاکسازی شود. به همین دلیل هرگونه سنگ تیز و بزرگ، اشیای سوراخ کننده و … را باید از کف گودال جمع آوری نمود.

۲٫    قرار دادن سپتیک تانک در گودال

نصب و قراردهی سپتیک تانک در گودال

قراردهی و نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در کف گودال، تابع چندین شرایط مهم است:

 • اول بررسی کنید که آیا دستگاه به طور کامل در کارخانه ساخته شده است؟!. یا قرار است در محل نصب، قطعات آن مونتاژ شود؟!
 • چنانچه دستگاه به صورت کامل از کارخانه به محیط پروژه حمل شود، سپتیک تانک بایستی توسط قلابهای مخصوص جرثقیلها و لودرها و به آرامی هرچه تمام تر، در محل نصب خود قرار بگیرد.
 • اگر مخزن سپتیک دارای پایه باشد، حتماَ جهت حفظ تعادل بهتر از ان کمک بگیرید.
 • به منظور جلوگیری از ریزش دیواره، دیواره‌ی گودال را با اندکی شیب اجرا کنید.
 • همچنین اگر تصور می کنید که امکان ریزش دیواره وجود دارد، گودال را نیم متر اضافه‌تر حفر نمایید.

۳٫    ­­­نصب اتصالات سپتیک تانک

معمولاَ بهتر است پس از قرار گرفتن گندانبار در درون چاله، تمامی اتصالات و لوله های انشعابی سپتیک تانک در یک زمان و به سرعت بسته شود. در این حالت کمتر پیش می آید که خاک وارد دستگاه شود.

البته اگر بخواهید در چندین مرحله به متراکم سازی خاک بپردازید، بایستی اتصالات را به شکل مرحله به مرحله نصب نمایید. در این صورت اگر سرپوش لوله های ورودی و خروجی باز باشد، خاک به درون مخزن سپتیک تانک نفوذ می کند.

۴٫    خاکریزی سپتیک تانک

septic tank installation

در زمان حفر گودال، همواره نیاز بود که برای قرار گیری مطمئن و راحتی در نصب سپتیک تانک، از هر سمت مقدار بیشتری حفاری شود. اما پس از اتمام کار، بایستی این فضاهای خالی اطراف سپتیک تانک پر شود. به همین دلیل توجه داشته باشید که:

 • بهتر است با استفاده از همان خاک اضافه‌ی مرحله کندن چاله، فضاهای خالی را پر نمایید.
 • با استفاده از مصالح مناسب، لایه هایی ۳۰ سانتی‌متری دورتادور مخزن سپتیک تانک تشکیل دهید. لایه های پوششی را با استفاده از مصالحی با اندازه‌های حداکثر ۱۵ تا ۲۰ mm ایجاد کنید.
 • برای بسته شدن منافذ خاک و عدم نفوذ پذیری آن، خاک را کاملاَ فشرده (تا حدود ۹۵ درصد) کنید.
 • در فرآیند نصب سپتیک تانک، خاکریزی را تا ۳۰ سانتیمتر بالاتر از تاج دستگاه ادامه دهید. البته ممکن است به جای خاکریزی بخواهید با استفاده از مصالح مناسب، دورتادور گندانبار و تا ۳۰ cm بیشتر از تاج دستگاه را پوشش دهید.
 • چنانچه برای پرکردن فضاهای خالی از «خاک حفاری شده» و یا «مصالح و خاک منطقه» استفاده کنید، مشخصاَ در هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد.
 • خاک حتماَ بایستی الک شود تا عاری از هرگونه سنگ و عناصر درشت باشد. سپس خاک الک شده را به آرامی در اطراف و یا روی دستگاه بریزید.

نصب سپتیک تانک در ایران

با توجه به تنوع اقلیمی کشور ایران، نصب سپتیک تانک در هریک از ین اقلیم ها با چالشهای خاص خود روبرو است. بدین شکل که مسلماَ نصب سپتیک تانک در استانهای شمالی کشور با استانهای جنوبی و خشک ایران، بسیار متفاوت خواهد بود. در ادامه به طور مختصر، برخی از چالشهای نصب گندانبارها در استانهای ایران را بررسی خواهیم نمود.

نصب سپتیک تانک در تهران

نصب سپتیک تانک در تهران

نصب سپتیک تانک در تهران، بارها به بهترین شکل ممکن از سوی مهندسین شرکت ایران سپتیک انجام گرفته است. البته با توجه به آب و هوای مناسب تهران که فاقد هرگونه ویژگی خاص است، نصب سپتیک تانک در تهران به راحتی صورت می پذیرد. شاید تنها چالش خاص آب و هوای تهران، تغییرات دمایی شدید در برخی از فصول سال است. پس بهتر است جنس مخزنی انتخاب شود که در مقابل تغییرات دمایی مقاومت مناسبی داشته باشد. پلی اتیلن و فایبرگلاس میتوانند گزینه های مناسبی باشند.

به مانند اکثر نقاط کشور، گندانبارها در تهران نیز عمدتاَ به دو صورت دفنی و زمینی انجام میگیرد. البته بسیاری از شرکتهای صنعتی در تهران، دست به نصب هوایی مخزن سپتیک نیز زده اند.

نصب سپتیک تانک مازندران

نصب سپتیک تانک در مازندران

نصب سپتیک تانک در مازندران با چالش مهمی به نام «آب های زیرزمینی» مواجه است!!

به طوری که کافیست گودالی به عمق ۲٫۵ الی ۴ متر حفر کنید. بلافاصله می‌بینید که در آن آب جمع میشود و مانع انجام کار خواهد شد. به همین دلیل برای نصب سپتیک تانک در مازندران دقت داشته باشید که:

ابتدا بایستی آبهای گودال را کاملاَ تخلیه کنید. سپس کفسازی گودال بایستی با استفاده از فشرده سازی خاک و ریختن بتن مگر (با عمق و عیار مناسب) انجام شود. همچنین در مرحله خاکریزی نیز به فشرده سازی خاک توجه داشته باشید تا آب باران و آبهای سطحی به درون مخزن نفوذ نکند!

نصب سپتیک تانک در گیلان

نصب سپتیک تانک در گیلان نیز شرایطی کاملاَ مشابه با مازندران و گلستان دارد. بد نیست بدانید که قبلاَ از گندانبارهای بتنی برای استانهای گیلان، مازندران و گلستان استفاده میشد. اما به دلیل ترک پیاپی دیواره ها، عدم مقاومت در برابر سیالات اسیدی و قلیایی و نشت فاضلاب، استفاده از این نوع گندانبارها منسوخ شد!

به طور کلی برای جلوگیری از هرگونه زنگ زدگی مخزن و تحمل فشارها و تغییرات دمایی گیلان و مازندران، بهتر است از سپتیک تانک پلی اتیلن و استیل استنلس استفاده شود.

نصب سپتیک تانک در ارومیه و تبریز

سرمای شدید و استخوان سوز این شهرها (و اردبیل)، میتواند چالش مهمی برای نصب سپتیک تانک در تبریز و ارومیه محسوب شود. به همین دلیل پیشنهاد میشود که در پاییز و زمستان، روی مخازن را با کاورهایی پوشش دهید تا فاضلاب و دیگر سیالات، دچار یخ زدگی نشده و در دستگاه رسوب نکنند. البته با توجه به گرمای درونی زمین، برای شیوه های نصب دفنی، این مشکل وجود نخواهد داشت.

همچنین در زمانهایی که سطح زمین بوسیله‌ی بارش برف سفید پوش شده است، حتماَ تابلو یا نشانه مشخصی در کنار محل نصب سپتیک تانک در ارومیه و تبریز قرار دهید تا ماشین آلات سنگین از روی چاله رد نشوند.

نصب سپتیک تانک در اراک

نصب سپتیک تانک در اراک عمدتاَ با دو چالش «بارشهای شدید» و «تابستان گرم و خشک» مواجه است. بنابراین:

 • خاک اطراف و روی مخزن گندانبار بایستی کاملاَ فشرده شود تا از نفوذ باران جلوگیری کند.
 • همچنین از سایبان برای جلوگیری از تابش شدید و مستقیم آفتاب استفاده نمایید.

نصب سپتیک تانک در قزوین

نصب سپتیک تانک در قزوین نیز عمدتاَ با چالش خاصی به غیر از تابش مستقیم خورشید روبرو نخواهد بود. زیرا استانهایی که در اقلیم گرم و خشک قرار دارند، هیچگاه با مشکل جمع شدن آب در گودالها و بوجود آمدن مشکل در روشهای نصب دفنی روبرو نیستند. بر خلاف استانهای شمالی کشور!

نصب سپتیک تانک در اصفهان و شیراز

اصول نصب گندانبارها در اصفهان و شیراز نیز به مانند اکثر استانهای دیگر است. فقط بایستی توجه داشت که به دلیل گرمای بسیار زیاد این استانها (بخصوص در تابستان)، سیالات فاضلابی تبخیر شده و گاهاَ تبدیل به رسوب میشوند. برای جلوگیری از این مسئله، پیشنهاد میشود که نصب سپتیک تانک در اصفهان و شیراز به گونه ای انجام شود که این مخازن در معرض نور شدید آفتاب قرار نداشته باشند. و یا پس از اتمام نصب، از سایبان هایی مناسب استفاده شود.

همچنین به دلیل وجود هتلها، مراکز اقامتی و رستورانهای متعدد در این استانها، پیشنهاد میشود حتماَ از دستگاه چربی گیر در کنار گندانبارها استفاده شود.

نصب سپتیک تانک در مشهد

اقلیم مشهد نیز در دسته «گرم و خشک» قرار دارد و فاقد چالش آب و هوایی خاص دیگری است. بنابراین اصول نصب سپتیک تانک در مشهد نیز به مانند دیگر استانهای با اقلیم گرم و خشک می باشد.

نصب سپتیک تانک در اهواز

اهواز از جمله شهرهای کشور است که با مشکلات فاضلابی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند!!. برای نصب سپتیک تانک در اهواز و بندر عباس به سه نکته بسیار مهم بایستی توجه داشته داشت:

 • اولاَ که اصول کلی نصب سپتیک تانک در اهواز، مشابه به دیگر استان هاست.
 • ثانیاَ توصیه میشود به علت گرمای وحشتناک هوا در اهواز و بندرعباس، از سایبان برای گندانبارها استفاده شود.
 • همچنین به علت منابع آب فروان در شهرهای اهواز و بندرعباس، چنانچه در حفر گودال به آبهای زیرزمینی برخوردید، حتماَ بایستی با استفاده از بتن مگر، کف گودال را مستحکم و نفوذناپذیر کنید.

شرکت تخصصی ایران سپتیک ده ها تجربه‌ی موفق در حوزه نصب سپتیک تانک در تهران، اهواز، مشهد، مازندران، اصفهان، شیراز، قزوین و … دارد که موجب شده با شرایط خاص تمامی استانها، آشنایی کاملی داشته باشد.

اشکالات نصب سپتیک تانک

problem septic tank

پس از نصب سپتیک تانکها، ممکن است در گذر زمان، مشکلات متعددی برای دستگاه بوجود بیاید. برخی از این مشکلات میتواند به دلیل اشتباه در نصب باشد. اما مهم است که راه برطرف کردن این مشکلات را بدانید. در همین رابطه توجه داشته باشید که:

 • فاضلاب سرویس‌های بهداشتی: چنانچه فرآیند نصب سپتیک تانک یا سیستم انتقال فاضلاب درونی گندانبار دارای مشکلاتی باشد، فاضلاب ممکن است مجدداَ با بوی بسیار بد و صدای زیاد، به سرویس بهداشتی برگردد!!
 • عدم فشرده سازی خاک: همچنین اگر خاک اطراف محل نصب سپتیک تانک به خوبی فشرده نشود، به هنگام باران ممکن است حفره های کوچک و بزرگ خطرناکی در آن ایجاد شود.
 • تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب: همواره گندانبارها را به موقع تخلیه کنید تا فاضلاب آنها سرریز نشود.
 • کفسازی ناصاف: همچنین چنانچه فاضلاب از یک سوی دستگاه نشت پیدا کرد، احتمالاَ به این معناست که کف گودال یا زمین تراز نیست. و به یک سمت دارای شیب است!
 • خرابی دستگاه در هنگام نصب: هرگاه آلودگی بسیار زیادی در چاه جذبی فاضلاب مشاهده کردید، قطعاَ گندانبار دارای خرابی هایی می باشد. این خرابی دستگاه ممکن است بدلیل نصب بد سپتیک تانک، خرابی قطعات و یا ساخت بی کیفیت دستگاه باشد!

نتایج نصب صحیح گندانبارها (septic tank)

به عنوان نتیجه گیری، شاید بتوانیم این سوال را ابتدا مطرح کنیم که: «ما از نصب صحیح مخزن سپتیک، به دنبال چه نتایجی هستیم؟!». در پاسخ به این سوال، میتوان گفت که:

 1. از بروز هرگونه افت فشار جلوگیری شود.
 2. از کج شدگی دستگاه و سپس ریزش و نشت فاضلاب جلوگیری شود.
 3. هیچگونه آسیبی به محیط زیست و سفره های آب زیرزمینی وارد نیاید.
 4. از وارد آمدن صدمات مختلف به دستگاه و استهلاک قطعات سپتیک تانک جلوگیری شود.
 5. شرایط رسوب گذاری در دستگاه هیچگاه به وجود نیاید!
 6. همچنین میتوانید بدون مشکل و با رعایت استانداردهای لازم، مجوزهای لازم برای پایان کار را بدست بیاورید.

ایران سپتیک؛ خیالی آسوده از نصب…

خرید سپتیک تانک از ایران سپتیک

شرکت ایران سپتیک بدون شک به عنوان یکی از تخصصی ترین مجموعه های تولیدی کشور فعالیت دارد. علاوه بر طراحی و تولید تجهیزات تخصصی همچون: گندانبار (septic tank)، لوله کاروگیت، ایمهاف تانک، پکیج تزریق مواد شیمیایی و…، مجموعه ایران سپتیک در زمینه نصب سپتیک تانک ها و دیگر تجهیزات حوزه آب و فاضلاب نیز فعال می باشد.

تنها کافیست تا با کارشناسان فنی و مشاوران کارآزموده ایران سپتیک تماس بگیرید تا تمامی خدمات، شرایط، قیمت ها و نحوه‌ی انجام امور برایتان توضیح داده شود. مجموعه تخصصی ایران سپتیک در کنار شما، به بهترین شدن می اندیشد…

شماره های تماس: ۰۲۱۸۸۷۲۱۰۹۲ – ۰۹۱۲۸۷۱۴۶۷۰